top of page

O ČAKAVŠTINI NA JEDNOSTAVAN NAČIN

Istra, Liburnija i Dalmacija u prapovijesti - Izvorni (id)entiteti na istočnoj obali Jadrana prije dolaska Hrvata i Slavena

 

Sljedeća karta prikazuje područje raširenosti liburnske kulturne skupine, također temeljeno na arheološkim nalazištima. Ta izvorna Liburnija zauzima područje od rijeke Raše u Istri, današnje Hrvatsko primorje s otocima, otok Pag, Ravne Kotare, današnje Zadarske otoke, te kopneno područje sve do rijeke Krke. Povijesni izvori navode današnji Skradin kao najjužniji grad povijesne Liburnije. Neki izvori navode da je središte povijesne Liburnije bilo negdje u području Ravnih Kotara, ali pitanje je i koliko su takvi podaci pouzdani.

Ako područje povijesne Liburnije usporedimo sa današnjim stanjem, vidjet ćemo da su poveznice dosta slabe. Samo usko priobalno područje oko današnje Opatije se danas naziva Liburnijom. Postoje tu još neke slabe naznake (svijesti) o tome gdje se nekada protezala povijesna Liburnija, ali one su uglavnom banalnog tipa, npr. u nazivima nekih lokalnih poduzeća i slično. S tim u svezi je zanimljivo korištenje imena "Liburnija" za autobusno prijevozno poduzeće u Zadru, dakle u regiji koja se danas naziva Dalmacijom.

 

 

Čemu ići tako daleko u povijest? Pa zato da vidimo koji su to izvorni entiteti postojali na istočnoj obali Jadrana i u priobalju, te koja je njihova veza sa sadašnjošću. Najočitija veza prošlosti i sadašnjosti su svakako imena nekadašnjih plemenskih skupina (Histri, Liburni, Delmati), jer ta prastara imena se i danas koriste u donekle izmijenjenom obliku. Druga veza su današnji geografski entiteti, koji imaju neku vezu sa izvornim entitetima i njihovim imenima, ali se za neke današnji opseg znatno promijenio.

 

Pa pogledajmo najprije te entitete u prapovijesti i njihovo prostorno rasprostiranje. Karte će nam prikazati geografski raspored histarske, liburnske i delmatske kulturne skupine u periodu od 1200. do 800. godine prije Krista. Tko su zapravo bili Histri, Liburni, Delmati i Japodi? Ne može se govoriti o narodima i državama u današnjem smislu, ali bazirano na arheološkim nalazima svakako se radi o određenim kulturnim skupinama. S obzirom na arheološke nalaze očito se radilo o zajednicama koje su imale određeni zajedničkih kulturni sadržaj, a živjele su na geografski poprilično određenim teritorijima. Ponekad te grupe nazivamo i plemenskim zajednicama.

 

Sljedeća karta prikazuje područje raširenosti histarske kulturne skupine, a temeljeno na arheološkim nalazištima. Vidimo da se područje vrlo dobro poklapa sa današnjim poimanjem Istre, a u geografskom smislu radi se približno o Istarskom poluotoku.

 

 

Područje raširenosti histarske kulturne skupine u prapovijesno doba

(kasno brončano doba 1200. - 800. pr.Kr.)

Izvor: www.freeimages.ru

Klikom na kartu možete dobiti uvećani prikaz

 

 

Sljedeća karta prikazuje područje raširenosti delmatske kulturne skupine, vezano za konkretna arheološka nalazišta. Vidimo da je izvorna Dalmacija puno manja od današnjeg geografskog pojma Dalmacije. Područje izvornih Delmata je zauzimalo područje od rijeke Krke, pa do Cetine, odnosno još nešto južnije.

 

 

Područje raširenosti liburnske kulturne skupine u prapovijesno doba

(kasno brončano doba 1200. - 800. pr.Kr.)

Izvor: www.freeimages.ru

Klikom na kartu možete dobiti uvećani prikaz

 

 

Područje raširenosti delmatske kulturne skupine u prapovijesno doba

(kasno brončano doba 1200. - 800. pr.Kr.)

Izvor: www.freeimages.ru

Klikom na kartu možete dobiti uvećani prikaz

 

 

Područje raširenosti japodske kulturne skupine, te njima pridružena arheološka nalazišta prikazana su na sljedećoj karti. U današnjem smislu radi se o današnjoj Lici i dijelovima Gorskog kotara.

 

 

Područje raširenosti histarske, liburnske, delmatske i japodske kulturne skupine, te ostalih plemenskih zajednica u mlađe željezno doba (400. pr. Kr. do 10. godine) je prikazano na sljedećoj karti. Možemo vidjeti da je teritorij plemenskih zajednica ostao sličan, uz neka proširenja teritorija Japoda i Delmata u smjeru današnje BiH.

 

 

Područje raširenosti japodske kulturne skupine u prapovijesno doba

(kasno brončano doba 1200. - 800. pr.Kr.)

Izvor: www.freeimages.ru

Klikom na kartu možete dobiti uvećani prikaz

 

 

Zanimljivo je primijetiti jedan detalj - samo ako pratimo karte dane na ovoj web stranici, možemo vidjeti kontinuitet življenja histarskih, liburnskih, delmatskih i japodskih plemenskih zajednica, a koji seže od 1200. pr Kr., pa sve do 10. godine. Dakle oni na tom teritoriju obitavaju punih 1200 godina! Međutim niti je 1200. godina pr.Kr. bila godina njihovog pojavljivanja na ovim prostorima, niti je 10. godina kraj njihova prisustva na istočnoj obali Jadrana. Spominju se oni još stoljećima nakon Krista.

 

Zanimljivo je i priupitati se gdje su te plemenske zajednice danas? Nekih preciznih podataka nema. Znamo da Slaveni, Hrvati i Avari prilikom svoga izbijanja na istočnu obalu Jadrana nisu bili baš nježni prema nekim obalnim gradovima (npr. razaranje Salone), međutim teško je zaključivati o njihovom odnosu prema starosjedilačkom stanovništvu. Ne radi se tu samo o Histrima, Liburnima, Japodima i Delmatima, već na istočnoj obali Jadrana u to vrijeme živi i romansko stanovništvo, postoje grčke kolonije i mnogi drugi. Međutim za pretpostaviti je da su Histri, Liburni, Delmati i Japodi "tu", tu među nama, jer bez obzira na odnos novopridošlih Hrvata i Avara prema njima, može se pretpostaviti da se barem dio njih stopio i pomiješao sa novopridošlim stanovništvom.

 

Zanimljivo je primijetiti da se danas u principu još koriste samo dva stara imena, tj. njihove izvedenice - Istra i Dalmacija (iako u izmijenjenom teritorijalnom opsegu), te Liburnija, ali samo za vrlo malo i ograničeno područje oko Opatije. Ta stara i Hrvatima “strana” imena entiteta su često koristili i forsirali upravo strani zavojevači (npr. Rimljani, Mlečani ...). Tako da su se neka od tih starih imena izgubila upravo ondje gdje Mlečani nisu imali svoju vlast - tako se puno kasnije, negdje u 19. stoljeću, pod utjecajem raznih povijesnih okolnosti, obalni pojas od Sušaka do Marije Magdalene (bivša granična postaja između Austro-Ugarske i Mletaka, nasuprot današnjeg Paškog mosta) nazvao Hrvatskim primorjem. U tom smislu Hrvatsko primorje, u usporedbi sa ostalim današnjim entitetima na istočnoj obali Jadrana (Istra i Dalmacija) jedino ima hrvatsko, slavensko ime, a mogli bi reći i sasvim logično ime, a s obzirom na sastav današnjeg stanovništva.

 

 

Područje raširenosti histarske, liburnske, delmatske i japodske kulturne skupine u prapovijesno doba, kao i ostalih plemenskih zajednica

(mlađe željezno doba 400. pr.Kr. - 10. godine)

Izvor: www.freeimages.ru

Klikom na kartu možete dobiti uvećani prikaz

 

bottom of page