O ČAKAVŠTINI NA JEDNOSTAVAN NAČIN
Teritorijalno rasprostiranje izvorne hrvatske države, teritorij predmigracijske čakavštine, te glagoljskih spomenika
Na karti vidimo da izvorna Hrvatska (izvorna u smislu da se radi o najranijem poznatom teritoriju u VII-VIII stoljeću) obuhvaća sljedeće krajeve (opisane današnjom terminologiijom): dio Istre od rijeke Raše, Hrvatsko primorje, Gorski kotar, Liku, kopneni dio današnje Dalmacije, a s vremenom joj se pridružuju i kvarnerski i većina dalmatinskih otoka, kao i dio današnje BiH. To je dakle teritorij izvorne hrvatske države. Iz karata vidimo i širenje pojma i imena “Hrvatska” u narednim stoljećima, ali se ne radi o seobi stanovništva iz izvorne Hrvatske u Panoniju, već o proširenju državnog teritorija na tzv. “Panonsku Hrvatsku”. Radi se o prenošenju imena, a taj kopneni, kontinentalni prostor se u povijesnim izvorima naziva “ničijom zemljom”, Panonijom, Slavonijom (s time da je tadašnji geografski pojam Slavonije uključivao i područje današnje središnje Hrvatske oko Zagreba, dakle sve do Sutle). Vrlo je vjerojatno da je Slavonija ime dobila po imenu “Slaveni”, kao i ostali entiteti u bližoj i daljoj okolici (Slovenija, Slovačka ...). Dakle u doba izvorne države Hrvatske pojmovi “Hrvati” i “Hrvatska” vezani su za gore spomenute krajeve (nazovimo taj teritorij Jadranska Hrvatska), dok kontinentalni dio nosi ime Slavonija, Panonija, a stanovništvo nema posebnog imena (tipa “Hrvati”), već se radi o općem imenu “Slaveni”.
Prisjetimo se sada teritorijalnog rasporeda čakavskih govora u predmigracijsko doba.
Zanimljivo je postaviti u interakciju teritorijalni opseg izvorne države Hrvatske, teritorijalni raspored čakavštine u predmigracijsko doba, kao i teritorijalni raspored glagoljskih spomenika. Naravno da treba spomenuti nepouzdanost izvora o teritorijalnom rasprostiranju izvorne države Hrvatske, jer se radi tek o 7.-8. stoljeću, nepouzdanost izvora o predmigracijskom teritoriju čakavštine, ali kada se radi o glagoljskim spomenicima, oni su realnost i pouzdano svjedoče o glagoljskoj pismenosti i kulturi. Pogledajmo dakle kako to izgleda na kartama.
Teritorijalno rasprostiranje izvorne države Hrvatske (7. - 8. stoljeće),
kao i njen opseg u kasnijem periodu, sve do 11. stoljeća
Izvor: www.freeimages.ru
Klikom na kartu možete dobiti uvećani prikaz
Rasprostiranje čakavštine u predmigracijsko doba, prije provale Turaka 1493. godine
Izvor: www.freeimages.ru
Klikom na kartu možete dobiti uvećani prikaz
Kao što smo već vidjeli, predmigracijska čakavština je obuhvaćala područje Istre (iako treba napomenuti da je čakavsko stanovništvo u Istri vjerojatno bilo u manjini u odnosu na Romansko!), Hrvatskog primorja, kvarnerskih otoka, Gorskog kotara, Like, kopnene Dalmacije, gotovo svih dalmatinskih otoka (osim najjužnijih), te zapadni dio Bosne. Karta nam pokazuje veliku podudarnost područja predmigracijske čakavštine i izvorne hrvatske države. Slučajnost? Malo vjerojatno!
Pogledajmo sada kartu rasprostiranja glagoljskih spomenika.
Karta nam pokazuje da se glagoljica koristila u Istri, Hrvatskom primorju, Gorskom kotaru, Lici, sjevernoj Dalmaciji, kvarnerskim i zadarskim otocima. Dodatno spomenike možemo uočiti i na Žumberku, u Posavini, u srednjoj i južnoj Dalmaciji, u Dubrovniku, ali u tim krajevima su puno rjeđi i ne toliko tipični za te krajeve. Nasuprot tome, najveća gustoća glagoljskih spomenika je zabilježena u Istri, Hrvatskom primorju (Vinodol), na otoku Krku, u okolici Zadra, te na zadarskim otocima (Ugljan, Pašman ...). To su ujedno i žarišta glagoljske pismenosti, a i pismenosti uopće u tadašnjoj Hrvatskoj.
Ako usporedimo kartu rasprostiranja glagoljskih spomenika sa kartom izvorne Hrvatske, te sa kartom rasprostiranja predmigracijske čakavštine, vidjet ćemo da se radi o velikom teritorijalnom preklapanju! Slučajnost? Malo vjerojatno!
Bitno je pojave promatrati u prostoru, ali i u vremenu! Karte nam prvenstveno prikazuju raspored u prostoru, a što je sa vremenom? Karte koja prikazuju pojam Hrvatske u periodu od 7. do 11. stoljeća nam ujedno pokazuju i što se događalo u vremenu – vidi se periodično širenje i sužavanje Hrvatske, tj. onoga teritorija koji se tada nazivao Hrvatskom. Da smo gledali karte dalje kronološki, vidjeli bi stalnu promjenu, pa i stanje minimalnog teritorija (tzv. “ostaci ostataka Hrvatske”), vidjeli bi da se u nekim povijesnim epohama neki dijelovi današnje Hrvatske nazivaju posebnim imenima (Dalmacija, Slavonija), te na kraju imamo pojam Hrvatske kakav poznajemo u današnje vrijeme.
Što je sa “parametrom” vremena vezano za predmigracijsku čakavštinu? Karte predmigracijske čakavštine koje smo ovdje prezentirali se odnose na doba pred provalu Turaka u 15. stoljeću. Već smo rekli da postoji određena nepreciznost tih karata, jer informacija je malo. Također za pretpostaviti je da predmigracijska čakavština u 15. stoljeću nije isti skup govora koji se koristio u 7. stoljeću, jer se u 7. stoljeću vjerojatno govorilo praslavenskim! Međutim pošto znamo da između 7. i 15. stoljeća nije bilo velikih migracija (migracija je bilo, ali su neusporedive sa onima koje su uslijedile nakon provale Turaka!), vrlo je izvjesno da između govora u 7. stoljeću i čakavskih govora u predmigracijsko doba postoji određena poveznica, bez obzira što se govori stalno mijenjaju, i bez obzira na razne vanjske utjecaje.
I na kraju pogledajmo u kojem vremenskom rasponu se koristila glagoljica kao hrvatsko pismo. Glagoljica se koristila u periodu od sredine 9. stoljeća, pa sve do 19. stoljeća, kada se postupno prestaje koristiti i u potpunosti se zamjenjuje sa latiničnim pismom.
Dakle preklapanje izvorne hrvatske države, teritorija predmigracijske čakavštine i glagoljice kao pisma je iznimno podudarajuće i ne može biti slučajno. Visok stupanj teritorijalnog preklapanja izvorne Hrvatske, predmigracijske čakavštine, te glagoljskih spomenika upućuje na postojanje povezanog jezičnog, kulturnog, pa i “državnog” (bolje reći administrativnog) teritorija!
Pogledajmo još jednom sve tri karte u animaciji, a kako bi čim bolje shvatili preklapanje izvornog hrvatskog državnog teritorija, izvornog zajika i pisma.
Teritorijalno rasprostiranje izvorne države Hrvatske u 7. stoljeću
Teritorij predmigracijske čakavštine (prije provale Turaka 1493. godine)
Teritorijalni raspored glagoljskih spomenika
Teritorijalno rasprostiranje izvorne države Hrvatske u 7. stoljeću
Rasprostranjenost glagoljskih spomenika
Izvor: www.freeimages.ru
Klikom na kartu možete dobiti uvećani prikaz
Odnos teritorija izvorne hrvatske države, teritorija predmigracijske čakavštine i rasprostiranja glagoljskog pisma
Izvor: www.freeimages.ru
(Klikom na kartu možete dobiti uvećani prikaz)
Zanimljivo je i da kada bi koristili izvorne nazive entiteta sa istočne obale Jadrana i njihove izvorne teritorije (Istra, Liburnija i Dalmacija), vidjeli bi da je “kičma” izvorne države Hrvatske teritorijalno zapravo povijesna Liburnija. Slično vrijedi i za raspored predmigracijske čakavštine, a i za raspored glagoljskih spomenika. Međutim veza izvorne Liburnije sa teritorijem izvorne Hrvatske, predmigracijskom čakavštinom, te sa glagoljicom je pak, vrlo vjerojatno samo slučajna. Nasuprot povijesnoj Liburniji, danas se često kaže kako je “Dalmacija kolijevka hrvatske države”, iako je izvorni teritorij Delmata bio puno manji od današnjeg pojma Dalmacije, i iako je kičma izvorne Hrvatske zapravo bila povijesna Liburnija!
Interdisciplinarnost (jezik, povijest, migracije)
Ča je to zapravo čakavština? Zajik? Jazik? Jezik? Narječje? Dijalekt?
Materinji govori (izvorni, narodni, prirodni) i standardni hrvatski jezik
Rasprostiranje čakavštine u predmigracijsko doba
Rasprostiranje čakavštine u novije doba, nakon provale Turaka 1493. godine, pa sve do današnjih dana
Jesu li čakavci zapravo izvorni Hrvati?
Zač (i triba li) (o)čuvati čakavštinu?
Identitet i jezik (stvarni, objektivni sadržaj identiteta)
Standardni hrvatski jezik i kako je nasta(ja)o
Još malo o čakavštini - neke "crtice" u vezi čakavštine